Artyści 2024

 

KATALIN STEFULA

Katalin urodziła się w Budapeszcie w 1977 roku. Pierwsze wykształcenie muzyczne zdobyła w wieku dwunastu lat u Valérii Bánovskiej w Bratysławie, po czym uczęszczała do klasy fletu Marty Braunsteinerovej w Miejskim Konserwatorium, które ukończyła 1995 roku. Studia rozpoczęła w 1996 roku na Akademii Muzycznej F. Liszta w Budapeszcie u profesora Jánosa Bálinta, a następnie przeniosła się na Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu do klasy fletu profesora Michaela Martina Koflera. P

Podczas studiów brała również udział w różnych międzynarodowych konkursach fletowych.    W 1996 i 2002r. zdobyła nagrody na Konkursie Praskiej Wiosny, w 1998r. na Konkursie Jean-Pierre’a Rampala w Paryżu, a w 2000r. na Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Cremonie. Zdobyła pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Radiowym Concertino Praga 1995, Międzynarodowym Konkursie Fletowym Leonardo de Lorenzo 1997 w Viggiano oraz Międzynarodowym Konkursie Fletowym 2002 w Krakowie.

Katalin Stefula rozpoczęła karierę orkiestrową w 1999 roku w Akademii Orkiestrowej Filharmonii w Monachium, otrzymując dwuletnie stypendium. W latach 2001-2002 była główną flecistką Praskiej Orkiestry Symfonicznej (FOK). We wrześniu 2002 roku przeniosła się na stanowisko pierwszej flecistki w Orkiestrze Gewandhaus, a także została flecistką Kwintetu Dętego Gewandhaus.

 

WALLY HASE

Flecistka Wally Hase urodziła się we Fryburgu Bryzgowijskim (Niemcy) i była studentką profesora Karla Friedricha Messa. W 1986 roku rozpoczęła u niego studia w Hochschule fur Musik w Stuttgarcie, po tym jak w tym samym roku występowała z World Youth Orchestra w USA w ramach stypendium. Kontynuowała studia u profesorów Jean-Claude'a Gérarda i Aurèle Nicolet.
Jako członek Orkiestry Festiwalowej w Ludwigsburgu, Wally Hase uczestniczyła w trasach koncertowych w Chinach, Japonii i Ameryce Południowej. W 1989 roku wystąpiła na Festiwalu Sztuki w Nowej Zelandii. W 1990 roku została członkiem Richard Wagner Society Bayreuth, a w latach 1990-1993 była członkiem Karlsruhe Ensemble 13 i Bach Collegium Stuttgart pod dyrekcją Helmutha Rillinga.
Jeszcze przed ukończeniem studiów, w wieku 22 lat, Wally Hase została solistką flecistką Staatskapelle Weimar, którą to funkcję pełniła do 2009 roku. Od 2008 roku regularnie współpracuje z Camerata Salzburg. Występuje jako flecistka solowa z różnymi zespołami i orkiestrami, Staatskapelle Dresden, Cappella Andrea Barca pod dyrekcją Sir Andrása Schiffa, radiowymi orkiestrami symfonicznymi SWR Freiburg-Baden Baden, MDR Leipzig i WDR Koln oraz Królewską Filharmonią Flamandzką.

Oprócz bycia solistką m.in. Cameraty Salzburg, Filharmonii Drezdeńskiej, Folkwang Chamber Orchestra i Robert Schumann Philharmonic Chemnitz, często występuje jako kameralistka - w duetach z gitarzystą Thomasem Muller-Peringiem, pianistką Elisabeth Leonskaja, Trio Lobkowitz Wien i Mandelring Quartett. Ponadto współpracuje w projektach "Music & Lyric" z prof. dr Janem Philippem Reemtsmą.
Jej wszechstronne zaangażowanie jako solistki, kameralistki i członka-założyciela różnych zespołów uzupełniają nagrania CD, a także produkcje telewizyjne i radiowe. W 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Niemieckich Krytyków Płytowych, a w 2007 roku Nagrodą Leopolda.
W 2000 roku Wally Hase została mianowana profesorem fletu na Uniwersytecie Muzycznym Franciszka Liszta w Weimarze; w latach 2014-2018 była również profesorem gościnnym fletu na Uniwersytecie Muzycznym w Krakowie. Oprócz tego Wally Hase prowadzi intensywne kursy mistrzowskie w Europie, Australii, Azji i Ameryce Południowej.
Europie, Australii, Azji i Ameryce Południowej. Działalność w międzynarodowym jury dopełnia obrazu jej muzycznej aktywności.
W 2018 roku Wally Hase została mianowana na prestiżową katedrę profesora fletu na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu.
Wally Hase jest artystą Haynes i gra na srebrnym flecie od Wm.S.Haynes / Boston.

 

 

ILDIKO JUHASZ

Ildiko Juhasz, urodziła się w 1984 roku w Budapeszcie (Węgry). W roku 2008 z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Grazu (Austria) w klasie prof. Herberta Weissberga, Erwina Klambauera i Raphaela Leone. Otrzymała wiele nagród na konkursach fletowych. Jest koncertującą flecistką i współpracuje jako muzyk orkiestrowy z wieloma orkiestrami jak Bayerische Philharmonie i Münchner Symphoniker w Monachium oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w Krakowie. Od roku 2009 jest liderem sekcji fletów i solistką Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. 2021-2023 grała 1.flet w Filharmonii Poznańskiej.

 

 

NUNO INACIO

Od 1999 roku uczy muzyki kameralnej w Lisbon School of Music, a od 2004 roku prowadzi klasę fletu w National Superior Orchestra Academy.

Od 2005 roku jest pierwszym flecistą Lizbońskiej Orkiestry Metropolitalnej. Ukończył Escola Superior de Música de Lisboa (ESML) z wyróżnieniem pierwszej klasy pod kierunkiem Anthony'ego Pringsheima (flet), Fernando Fontesa i Olgi Prats (muzyka kameralna). W latach 2000-2002 był uczniem Trevora Wye w jego studiu w Anglii. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w Portugalii i za granicą z największymi współczesnymi flecistami. William Bennett, Trevor Wye i Vicenç Prats byli nauczycielami, którzy wywarli największy wpływ na jego rozwój artystyczny. Po ukończeniu studiów podyplomowych w Anglii u Trevora Wye, uzyskał tytuł magistra sztuk muzycznych w ESML/UNL, a obecnie studiuje na studiach doktoranckich w dziedzinie sztuk muzycznych (wykonawstwo).

Występował solo z Portugalską Orkiestrą Symfoniczną, Orquestra Gulbenkian, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Sinfonietta de Lisboa, Orquestra de Câmara de Cascais e Oeiras, Orquestra da ESML, Orquestra da Escola Profissional de Espinho. W latach 1995-2003 był pierwszym flecistą Orkiestry Kameralnej Cascais i Oeiras. W latach 1996-2005 był gościnnym muzykiem Gulbenkian Orchestra, regularnie występując jako pierwszy solista. Regularnie występuje w duecie z pianistą Paulo Pacheco i harfistką Stephanie Manzo. Współpracuje z Moscow Piano Quartet i Ensemble D'Arcos. Dokonał licznych nagrań dla telewizji, RTP i RDP-Antena 2. Wielokrotnie nagrywał z Sinfoniettą de Lisboa i pianistą Bernardo Sassettim. Wystąpił w dwóch filmach dokumentalnych telewizji RTP2: "Sons da Música" i "Bravo" (program w całości poświęcony jego życiu i karierze artystycznej).

Występował w różnych formach recitalowych we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Anglii i Danii. W 2012 roku wziął udział w 8. Międzynarodowej Konwencji Fletowej Brytyjskiego Towarzystwa Fletowego (Manchester) z recitalem poświęconym muzyce francuskiej.

Do jego nagród należą: 1. nagroda w Międzynarodowym Konkursie Fletowym "L'U.F.A.M." we Francji; 1. nagroda w konkursie RDP "Prémios Jovens Músicos" oraz nagroda Maestro Silva Pereira (obecnie znana jako "Młody Muzyk Roku"); półfinalista konkursu "Carl Nielsen" w Danii; 1. nagroda w konkursie improwizacji stylistycznej na Międzynarodowej Konwencji Fletowej w Anglii w 2004 roku. Dedykowano mu utwory kompozytorów Fernando Lobo, Eduardo Patriarca i Sérgio Azevedo.

Nuno Inácio jest opisywany przez prasę jako "...młody flecista o szerokim i barwnym brzmieniu, doskonałej kontroli technicznej i interesującej muzykalności." - w Jornal Público. Prowadził kursy mistrzowskie w "Vila do Conde Music Improvement Courses", w Escola Superior de Música e Artes do Espectáculo (Porto), Escola Superior de Música de Lisboa, ARTAVE, Escola Profissional de Mirandela, Escola Profissional da Covilhã, Escola Profissional de Espinho, Academia de Paredes, Academia de Águeda, Academia de Sta. Maria da Feira, Conservatório de Minde, Escola de Música de Montalvo i Sintra- Estúdio de Ópera.

 

 

 

GARETH MCLEARNON

Gareth McLearnon jest znanym na całym świecie i wielokrotnie nagradzanym solistą flecistą, artystą nagrywającym i kameralistą, a także poszukiwanym pedagogiem oraz kompozytorem i aranżerem.

Prowadził setki kursów mistrzowskich dla tysięcy flecistów na całym świecie, w tak prestiżowych instytucjach jak Yale University; Manhattan School of Music, Vienna University for Music & Performing Arts, Guildhall School of Music & Drama; Central Conservatory of Music w Pekinie; The Royal Conservatoire of Scotland; The Norwegian Academy of Music; Swedish Royal College of Music; Royal Danish Academy of Music; Gnessin School and Academy w Moskwie, a od 2013 roku jest wykładowcą Yuri Bashmet Academies w Rosji.

Gareth jest głównym flecistą The Heritage Orchestra od 2009 roku - koncertuje w całej Wielkiej Brytanii, Europie i na Bliskim Wschodzie. Jako kompozytor i aranżer, jego aranżacje na flet i fortepian oraz zespół fletowy wraz z licznymi oryginalnymi utworami na flet i zespół fletowy są regularnie wykonywane na całym świecie.

Gareth jest europejskim artystą-rezydentem Wm. S. Haynes Co. i artystą Haynesa - gra na parze ich najlepszych, wykonanych na zamówienie fletów z 14-karatowego złota #54321 i #54322.

Gareth poprowadzi chór fletowy II złożony z uczniów szkół 2. stopnia oraz studentów. 

 

 

MARIA PERADZYŃSKA 

Maria Peradzyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie,  w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc, laureatką wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych.

W 2000 roku była finalistką międzynarodowego konkursu „Tunbridge Wells International Young Artist Concert Competition” w Wielkiej Brytanii. W latach 1994 i 1995 otrzymała stypendium Uniwersytetu w Bostonie, które umożliwiło jej naukę pod kierunkiem wybitnego pedagoga oraz pierwszej flecistki Boston Symphony Orchestra - profesor Doriot Anthony Dwyer. Dwukrotnie otrzymała stypendium amerykańskiej organizacji „Apple Hill Chamber Players”, dzięki któremu doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie kameralistyki pod okiem wybitnych muzyków i profesorów w Stanach Zjednoczonych. W ramach kursów mistrzowskich swój warsztat kształciła pod okiem znakomitych flecistów takich jak: Sir James Galway, Jean Pierre Rampal, Julius Baker, Marina Piccinni, Bernard Goldberg, Janos Balint.

Dla firm fonograficznych Dux , Polskie Nagrania, Acte Prealable, Chopin University Press dokonała nagrań płyt z muzyką solową, kameralną i orkiestrową. Płyta „Chopin Symphony Jazz Project” oraz „ Stanisław Moryto Solo& Chamber Works” ,  w których nagraniu brała udział otrzymały  nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk w 2011 i 2022 roku. W marcu 2021 roku  ukazała się jej solowa płyta z utworami zapomnianego wirtuoza fletu  z początku XIX wieku, Johanna Wilhelma Gabrielskiego, która jest światową premierą dzieł kompozytora.

Maria Peradzyńska koncertowała w kraju i zagranicą, między innymi-w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Czechach oraz Ukrainie. Występowała jako solistka i kameralistka podczas prestiżowych festiwali takich jak: „XIII Międzynarodowy Festiwal im. Jerzego Waldorffa” w Radziejowicach, „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii”” na Zamku w Mosznej, V Międzynarodowy Festiwal „ Wielcy Twórcy” we Lwowie, w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej, w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Maria Peradzyńska współpracuje z wybitnymi artystami, między innymi: Klaudiusz Baran, Janusz Olejniczak, Tomasz Strahl, Robert Morawski oraz Łukasz Chrzęszczyk.

Od 2005 roku jest pierwszą flecistką Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Współpracowała z  Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.

W roku 2015 z triem fortepianowym zdobyła I miejsce na „International Master Competition for Music Teachers” w Warszawie.

Obecnie Maria Peradzyńska prowadzi klasę fletu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Jej studenci są laureatami ponad dwustu prestiżowych nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, między innymi-Adams Flute Competition, Theobald Boehm International Flute Competition, Praska Wiosna, Gazzelloni Flute Competition, Guangzhou Flute Competition, Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Eugeniuz Towarnickiego w Warszawie. Studentka jej klasy fletu dwukrotnie zdobyła  III Nagrodę na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fletowych na świecie- Kobe International Flute Competition w Japonii w 2017 oraz 2022 roku. Została nagrodzona prestiżową nagrodą „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii debiut roku. Absolwenci Marii Peradzyńskiej pracują słynnych europejskich orkiestrach taki jak np.- Augsburger Philharmoniker.

Prowadzi klasę fletu w ramach kursów mistrzowskich w Nowym Sączu, Krzyżowej, Wolsztynie, Szczecinie, Radziejowicach oraz Busku-Zdroju.

Za swoją pracę oraz wkład w rozwój kultury polskiej dwukrotnie otrzymała nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, w 2015 roku nagrodę Ministra Kultury  i   Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a także w 2022 Nagrodą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz dydaktyczne.

 

EWELINA ZAWIŚLAK

dr hab. Ewelina Zawiślak, prof. AM  FLET

W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi pod kierunkiem prof. Antoniego Wierzbińskiego. W latach 2003-2004 studiowała w Franz Doppler Institute w Budapeszcie w klasie prof. Jánosa Bálinta.

Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych kursach mistrzowskich. Wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (2010), Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za działalność artystyczną (2011), Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2014), Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną (2015). Jest trzykrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu na flet solo „Il flauto ricercato”(2016, 2018). Wyróżniona nagrodą indywidualną I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2017, 2018), Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2019), Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Otrzymała Grand Prix oraz potrójną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Artystycznym „INTERSTELLAR” na Ukrainie (2021). W roku 2023 otrzymała wyróżnienie ŁÓDZKIE EUREKA 2022  w kategorii Sztuka za promocje i upowszechnianie polskiej kultury muzycznej poprzez wykonawstwo muzyki polskiej oraz organizacje przedsięwzięć naukowo-artystycznych w roku 2022.

Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą – m.in. w Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech, na Słowacji. Współpracowała z Tarnowską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Polish Camerata. Obecnie jest członkiem Polish Modern Orchestra. Jest współzałożycielką wielu zespołów z którymi koncertuje: tworzy Flash Flutes/Flash Trio wraz z flecistą Jánosem Bálintem oraz pianistką Kingą Firlej-Kubicą, Duet E&E z klawesynistką Ewą Rzetecką-Niewiadomską, Empiria Trio wraz z wiolonczelistką Agnieszką Kołodziej i pianistką Agnieszką Przybylską, Wind5 Quintet, Polskie Trio Fletowe z flecistkami: Ewą Murawską i Magdą Morus-Fijałkowską, Duet Infinity z flecistką Joanną Woszczyk-Garbacz, Mellow Five, Tenerezza oraz założycielką Orkiestry Fletowej Akademii Muzycznej w Łodzi, z którą otrzymała brązowy medal w kategorii „premiera fonograficzna” za płytę Fletowe impresje  (Global Music Awards w USA - ARS SONORA, ARSO CD-128).

W roku 2013 została wydana z jej udziałem płyta CD „Witold Lutosławski – Utwory wokalno – instrumentalne. Projekt LUTOS w ramach roku Witolda Lutosławskiego „Lutosławski 2013 – Promesa”, (DUX 0806). W roku 2015 został wydany z jej udziałem album dwupłytowy „Instrumenty dęte drewniane i blaszane w muzyce XX i XXI wieku” (AM 0043-44). W kolejnym roku wydała z zespołem Flash Trio z flecistą Jánosem Bálintem i pianistką Kingą Firlej-Kubicą album dwupłytowy „Flash Flutes” vol. 1 & 2 (ARS SONORA, ARSO-67/68 / WARNER MUSIC). Wraz z pianistką Anną Liszewską, skrzypkiem Łukaszem Błaszczyk, wiolonczelistką  Agnieszką Kołodziej wydała kolejna płytę z utworami Franza Xavera Mozarta „Utwory Kameralne” (DUX 1317). W roku 2017 z zespołem European Flute Ensemble wydała “European Flute Ensemble. CoOperate Orchestra. The Flute Music” (Acte Préalable. Jan A. Jarnicki, APO 381). W roku 2020 wydała kolejna płytę fonograficzną „Jolanta Smolska. Nowe kroki- Inkubacja” (DUX 1724), która otrzymała srebrny medal w dwóch kategoriach przyznany przez Global Music Awards w Kalifornii (2021). W tym samym roku wraz z zespołem Mellow Five w składzie: Agata Piotrowska- Bartoszek / obój, Dorota Cegielska / fagot, Jacek Delong / klarnet, saksofon, Adam Manijak / fortepian wydała płytę CD „Summer flow” (ARS SONORA, ARSO-CD-176).  W 2022 roku została wydana kolejna płyta zespołu E&E „Dedicatations” (AKOLADA, ACD-22-101), który to zespół artystka tworzy wraz z klawesynistką Ewą Rzetecką-Niewiadomską. Płyta jest początkiem kolekcji utworów dedykowanych zespołowi, jednocześnie będącymi wkładem w rozwój kultury muzycznej w Polsce. Artystki tworzą unikatowe połączenie instrumentu dawnego i współczesnego, promując muzykę najnowszą. W 2023 roku Duet E&E otrzymał srebrny medal w kategorii Duet przyznany przez Global Music Awards w Kalifornii oraz dyplom Gold Star dla Best Duo CD (Music&Stars Awards). W roku 2022 zostały wydane z jej udziałem kolejne dwie płyty CD:  „Joseph Jongen. Complete Flute Works, Vol. 1” (SOLITON, SL 1319) oraz „Nowe Pryzmaty” (ARS SONORA, ARSO CD-220).  Jest również autorem publikacji naukowej „Znaczenie transkrypcji i aranżacji muzycznej dla artystyczno-instrumentalnego rozwoju flecisty na przykładzie wybranych utworów” wydanej przez Wydawnictwo POLIHYMNIA Sp. z o.o. w 2020 roku. Uczestniczyła w wielu nagraniach.

Prowadzi kursy mistrzowskie i warsztaty metodyczne. Jako animatorka kultury zainicjowała: III Międzynarodowy Konkurs „Muzyczne Orły” w obszarze powszechnie rozumianym jako muzyka poważna za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne, Polski Kongres Fletowy, Międzynarodowe Sympozjum dla Instrumentów Dętych, Seminarium metodyczne Musica Expert, Międzynarodowy Kongres Dla Instrumentów Dętych „NOWE PRYZMATY”, Międzynarodowy Konkurs na Flet Solo „Il Flauto Ricercato”, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Power Sunrise, Wirtualny Festiwal „Musica Legata”, cykl koncertów Łódzcy artyści i kompozytorzy Łodzianom „Muzyka Obiecana” , Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Musica Perpetua, cykl koncertów „Revertimini ad fontes”, Łódzkie Warsztaty Fletowe Musica Legata, Spotkania fletowe Young LIVE online, Międzynarodowy Letni Kurs Mistrzowski dla Instrumentów Dętych i inne.

Współpracuje z Wydawnictwem Muzycznym MERAKEL, zajmując się redakcją merytoryczną najnowszych utworów polskich kompozytorów. Obecnie rozwija swoje kompetencję poprzez aranżowanie i tworzenie kompozycji z udziałem fletu. Od 2002 roku jest solistką Filharmonii Łódzkiej, a od roku 2004 pedagogiem w Akademii Muzycznej w Łodzi w której od roku 2019 zatrudniona jest na stanowisku prof. AM w klasie fletu. W 2018 została kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

 

RAFAŁ JĘDRZEJEWSKI

Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie w 2001 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w klasie fletu prof. Krzysztofa Langmana. Naukę kontynuował w Hochschule fuer Musik und Theater w Hamburgu, w klasie fletu prof. Hans-Udo Heinzmanna, kończąc w 2005 r. z wyróżnieniem solistyczne studia podyplomowe „Konzertexamen”. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych flecistów w Polsce i za granicą m.in. z Peter-Lukas Graf, Philippe Bernold, Trevor Wye, Andras Adorian, Pierre-Yves Artaud, Jean-Claude Gerard, Miriam Nastazi, Michael Kofler.

 W 2003 r. dostał drugą nagrodę na konkursie „Elize Meyer” w Hamburgu a w 2005 r. został laureatem 11 Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. Friedricha Kuhlau’a w Uelzen (Niemcy), otrzymując trzecią nagrodę. W 2022 r. otrzymał pierwszą nagrodę na X Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Nauczycieli Muzyki. Współpracował z orkiestrą „Klassik Philharmonie Hamburg”. W 2003 roku został zaangażowany na czasowy kontrakt do orkiestry filharmonii w Tampere (Finlandia) jako zastępca pierwszego fletu. W latach 2007 – 2020 był solistą Filharmonii Zielonogórskiej a od 2012 r. razem z flecistką Ewą Liebchen występuje w duecie fletowym „Flute o’clock”, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Od 2014 r. jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku a w 2018 r. otrzymał stopień doktora.

Rafał Jędrzejewski ma na swoim koncie wiele koncertów solowych, kameralnych i orkiestrowych. Jako solista wystąpił z orkiestrą Hamburger Symphoniker oraz wielokrotnie z Filharmonią Zielonogórską a także na wielu recitalach solowych. W roku 2018 wystąpił dwukrotnie z orkiestrą Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, w ramach festiwalu „Nowe Fale”, wykonując Koncert Fletowy prof. Krzysztofa Olczaka. Duet fletowy „Flute o’clock” prowadzi intensywną działalność koncertową i edukacyjną, koncentrując się na wykonawstwie muzyki współczesnej. Wydał dwie płyty i dokonał kilku nagrań dla programu drugiego Polskiego Radia.

 

 

SEWERYN ZAPŁATYŃSKI 

Seweryn Zapłatyński, polski flecista urodzony w Oławie na Dolnym Śląsku.

Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I st. w Oławie, w klasie fletu mgr Anny Szlichty, pod kierunkiem której kontynuował naukę w PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Podczas studiów kształcił się pod okiem prof. Urszuli Janik-Lipińskiej w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz prof. Andrei Lieberknecht w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze.

W latach 2007 - 2008 był flecistą Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Od roku 2008 pracuje w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jest wykładowcą, doktorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoją działalność dydaktyczną rozwija również jako nauczyciel klasy fletu w ZPSM nr 1 w Warszawie. Jest zapraszany do prowadzenia kursów i warsztatów fletowych, zasiada w składzie jury konkursów fletowych.

Seweryn Zapłatyński współpracuje z licznymi zespołami orkiestrowymi, m.in. z NOSPR, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonia Łódzka, Kyiv Symphony Orchestra. 

Koncertuje w kraju i za granicą. Występował jako solista m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Filharmonią Śląską, Filharmonią Łódzką oraz z licznymi zespołami kameralnymi. Z Orkiestrą Filharmonii Narodowej odbył wiele podróży koncertowych do krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin i Korei Południowej.

W 2019 r. podczas koncertu w Akademii Muzycznej w Łodzi prawykonał „Cykl 9 etiud koncertowych na flet solo”, opartych na najważniejszych solach fletowych z repertuaru orkiestrowego, a skomponowanych przez Tomasza Bielskiego i dofinansowanych przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”. W tym samym roku, wraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Eiji Oeu, jako jeden z czterech solistów prawykonywał „Concert à quatre” Oliviera Massiaena. W październiku 2020 r. wraz z muzykami „Hashtag Ensemble” prawykonał utwór Salvatore Sciarrino - „Aspern Suite”.

Do jego najważniejszych osiągnięć należy zdobycie I nagrody oraz nagród pozaregulaminowych w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej w 2009r. Otrzymał również III nagrodę w prestiżowym XV Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Friedericha Kuhlau’a w Uelzen w Niemczech w 2013r. (15. Internationaler Flöten-Wettbewerb „Friedrich Kuhlau”), w kategorii zespoły kameralne - tria fletowe. Jest także laureatem II nagrody (I nie przyznano) oraz nagród pozaregulaminowych (m.in. za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu), w VIII Międzynarodowym Konkursie Kwintetów Dętych im. Henri Tomasi w Marsylii (8 Concours International de Quintette a vent „Henri Tomasi”), w 2015 r.

W 2023 r., jako flecista kwintetu dętego Quintesense, otrzymał III nagrodę, oraz nagrody pozaregulaminowe w postaci propozycji koncertowych, w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie.

 

URSZULA JANIK

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Antoniego Wierzbińskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1984). Dzięki zdobytemu stypendium doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium Paryskim w klasie Alain Marion; uczestniczyła także w kursach mistrzowskich w Nicei (Alain Marion), Bayreuth (Milan Munclinger) i Dusznikach (Jerzy Mrozik).

Laureatka wielu konkursów fletowych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego we Włoszkowicach (I nagroda i nagroda specjalna) oraz konkursów międzynarodowych w Anconie (Włochy - IV nagroda), w Kobe (Japonia, finalistka I Konkursu)), w Lipsku (Niemcy - VI nagroda).

W latach 1984-2002 była pierwszą flecistką i solistką Orkiestry Sinfonia Varsovia, następnie została pierwszą flecistką i solistką Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Współpracowała z takimi artystami, jak m.in.: Martha Argerich, Charles Dutoit, James Galway, Irena Grafenauer, Leopold Hager, Mischa Maisky, Alain Marion, Anne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Jean-Pierre Rampal, Mścisław Rostropowicz oraz Yehudi Menuhin, pod którego batutą występowała również jako solistka i kameralistka.

Urszula Janik-Lipińska jest również pedagogiem. W latach 2002-2014 prowadziła klasę fletu w Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2013 jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie w latach 2016-2018 piastowała także stanowisko prodziekana Wydziału Instrumentalnego.

 

KATARZYNA PUDEŁKO-COFAŁKA

Dr Katarzyna Pudełko-Cofałka urodzona w 1990 roku w Tychach. Grę na flecie rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Feliksa Rybickiego w Tychach. Następnie rozwijała swoje umiejętności w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika, a także Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Antoniego Wierzbińskiego. Ukończyła również stuia doktoranckie III stopnia i uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Krola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fletu prof. Jànosa Bàlinta i dr hab. Eweliny Zawiślak, prof. AM. 

Jest lauretką licznych konkursów m.in. w Lugano (Szwajcaria), Łodzi, Sieradzu, Bydgoszczy, Sosnowcu, Białymstoku. Brała udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez takich pedagogów jak: prof. Andrea Lieberknecht, prof. Peter-Lukas Graaf, prof. Andras Adorian, prof. Dejan Gavric, prof. Patrick Gallois, prof. Carlo Jans. Była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz lauretka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

Jako solista współpracowała z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, a także Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W latach 2015-2016 pomysłodawczyni i współtwórczyni cyklu koncertów w ramach spotkań muzycznych w Miejskiej Galerii Sztuki "Obok" w Tychach. Jako muzyk orkiestrowy brała udział w projektach koncertowych w Polsce, Niemczech, Włoszech, Danii, Szwajcarii i Chinach. W ramach działalności naukowej i popularyzatorskiej zajmuje się badaniami dotyczącymi wpływu polskiego folkloru muzycznego na twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem regionu śląskiego.

Jako kameralistka współpracuje z pianistką Joanną Kubas-Balewicz tworząc duet fletowo-fortepianowy "Flautiano Duo", a także organistą Michałem Botorem jako duet fletowo-organowy "Ars ecclesia".

Od roku akademickiego 2021/2022 współpracuje z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w roli wykładowcy akademickiego. 

 

KORNELIA NOWAK

Polska flecistka, kameralistka, pedagog, od najmłodszych lat związana z muzyką i grą na flecie. Laureatka wielu konkursów w Polsce i za granicą. Koncertuje w roli solistki i kameralistki. W latach 2007-2012 studiowała na kierunku wokalno-instrumentalnym (specjalność flet) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w roku 2023 ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w klasie fletu prof. Aldo Baertena w Royal Conservatory Antwerp (Koninklijk Conservatorium Antwerpen ) w Antwerpii/Belgia.  Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła badania nad fletową muzyką amerykańską. Wyniki tych badań znacząco przyczyniły się do napisania pracy doktorskiej. 

Od  2015 roku pracownik Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a od 2019 roku nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach.W swojej pedagogicznej pracy w szczególności skupia się na warsztatowych aspektach gry na flecie, badając elementy zależności pomiędzy anatomią ludzkiego ciała, a instrumentem, co przynosi efekty w postaci licznych nagród i wyróżnień  na konkursach uczniów i studentów pani Nowak. 

Artystycznie skupia się na rozwijaniu koncertowej działalności tria-Flaubinette Trio, z którym zdobyła III Nagrodę na Medici International Music Competition (2022r.) oraz III Nagrodę na BTHVN Competition. W roku 2023 zdobyła V Nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej ze swoim kwintetem dętym drewnianym - Silesian Wind Quintet, rozszerzając Flaubinette Trio o dwa, kolejne instrumenty.

W roku 2023 dokonała światowego prawykonania utworu „Flaubinette Trio” polskiego kompozytora - Romana Czury w POSK London wraz ze swoim Trio. 

Jako pedagog regularnie zapraszana jest do prowadzenia warsztatów fletowych oraz  prezentacji wykładów związanych z warsztatem gry podczas sesji naukowych oraz kursów fletowych dla polskich szkół muzycznych. Jej wykład pt. "Oddech jako podstawowy element w procesie kształtowania dźwięku" został oficjalnie wydany przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Stanisław Moniuszki w Gdańsku w maju 2022 roku.

 Kornelia Nowak jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzyczne Orly w roku 2023. Również  w roku 2023 wytwórnia DUX Recording Producers wydała debiutancką płytę CD Kornelii Nowak, na której zarejestrowane zostały utwory fletowe i kameralne  śląskich kompozytorów, tworzących na przełomie XX i XXI wieku. 

Pani Kornelia Nowak jest stypendystką programu Młoda Polska. Jako pedagog bardzo ceni sobie współpracę zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i studentami. Kornelia Nowak jest także  konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. 

 

ŁUKASZ ZIMNIK

DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Urodził się w 1970 roku w Zabrzu. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fletu prof. Stanisława Michalika. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u Jean – Claude Gerarda, Andreasa Blau, Henrika Svitzera, Petera Holtstaga i Ireny Grafenauer. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie. Jako solista występował z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej, orkiestry „Camerata Impuls” oraz Simfonietty Cracovia.

W latach 1991-96 był flecistą Państwowej Filharmonii Śląskiej, a w latach 1992-95 Polskiej Filharmonii Kameralnej. Obecnie stale współpracuje z Sinfoniettą Cracovią oraz orkiestrą kameralną „AUKSO”. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1996 flecista NOSPR.

 

MAGDA MORUS-FIJAŁKOWSKA 

Magda Morus-Fijałkowska w 2001 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fletu st. wykł. mgr Elżbiety Symonowicz-Czapor. W roku akademickim 2000/2001 w ramach stypendium Erasmus kontynuowała studia w Konserwatorium Muzycznym w Turku (Finlandia) w klasie fletu Hannu Lehtinena. Doskonaliła swe umiejętności na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Petera Lukasa Grafa, Mirjam Nastasi, Bernarda Goldberga, Jerzego Mrozika, Antoniego Wierzbińskiego. W roku 1996 otrzymała stypendium Burmistrza Miasta Kwidzyna.

W latach 2001- 2004 była pierwszą flecistką orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie. Od roku 2002 jest pedagogiem klasy fletu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej od roku 2002, występuje jako solistka i kameralistka między innymi z European Flute Ensemble, Polskim Trio Fletowym, Orkiestrą Fletową Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jako kameralistka brała udział w nagraniach płyt: Konrad Øhrn - The Flute Music, Fletowe impresje, Polish Chamber Music, Clarinet and the New Polish Chamber Music oraz Shades of flute.

W roku 2018 otrzymała nagrodę indywidualną przyznaną przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za Szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.          Jest zapraszana jako juror konkursów muzycznych, przesłuchań CEA, a także wykładowca kursów fletowych w kraju i za granicą.

Inicjatorka, organizatorka oraz dyrektor artystyczny Sympozjum Fletowego w Koszalinie, którego gośćmi byli m.in. Jørn Eivind Schau, Patrick Gallois, Barbara Świątek-Żelazna, Antoni Wierzbiński, Ewa Murawska, Guðrún Birgisdóttir, János Bálint, Ewelina Zawiślak, Agata Igras, Wiesław Suruło.  

W roku 2018 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni - Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, a w roku 2024 uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Od roku akademickiego 2018/2019 jest adiunktem w klasie fletu w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

EWA MIZERSKA 

Flecistka, pedagog, muzyk orkiestrowy. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w klasie mgr Tacjany Czech.  W roku 2009 otrzymała dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie doskonaliła swą grę pod kierunkiem prof. J. Mrozika oraz dr hab. E. Woleńskiej.

Ewa Mizerska jest laureatką wielu konkursów i festiwali. Flecistka w roku 2009 została zatrudniona w orkiestrze skupiającej młodych uzdolnionych muzyków  - Sinfonii Iuventus.  Od roku 2010 roku jest solistką NFM Filharmonii Wrocławskiej. Na stałe współpracuje z takimi orkiestrami jak: Sinfonietta Cracovia, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.

Ewa Mizerska  wykłada w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

 

JAN KRZESZOWIEC 

Artysta ukończył z wyróżnieniem i tytułem Primus Inter Pares Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Jerzego Mrozika. Jest laureatem wielu konkursów fletowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bukareszcie i Aversie. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych flecistów-pedagogów, m.in. Andrása Adorjána, Patricka Gallois, Juliusa Bakera, Jánosa Bálinta, Petera-Lukasa Grafa, Jeanne Baxtresser czy Miriam Nastasi.

Jako solista współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Jacek Kaspszyk, Lawrence Foster, Giancarlo Guerrero, Jerzy Maksymiuk, Massimiliano Caldi, Bassem Akiki i Tan Dun. Występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Śląskiej, NFM Filharmonią Wrocławską, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Muzyki Nowej, Śląską Orkiestrą Kameralną i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Ważną część jego działalności artystycznej stanowi muzyka kameralna. Współtworzy kwintet dęty LutosAir Quintet, z którym regularnie koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, wykonując m.in. dzieła zapomniane oraz powstałe na zamówienie zespołu.

Od 2001 roku jest flecistą solistą w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, obecnie NFM Filharmonii Wrocławskiej. Pracuje także na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2005‒2023 wykładał na macierzystej uczelni we Wrocławiu, gdzie w 2019 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

Nagrania z udziałem artysty, wydane przez Deutsche Grammophon, ECM czy DUX, otrzymały nagrody Fryderyk i International Classical Music Awards. W 2022 i 2024 roku ukazały się jego dwie płyty zarejestrowane wraz z braćmi ‒ skrzypkiem Szymonem i wiolonczelistą Adamem (CD Accord). Pierwsza z repertuarem koncertowym, z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jerzego Maksymiuka, a druga z muzyką kameralną ‒ utworami dedykowanymi Krzeszowiec Trio przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych, takich jak Rafał Augustyn, Krzysztof Meyer, Aleksander Nowak czy Elżbieta Sikora.

 

MATEUSZ WOJTKIW

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie fletu dr. hab. prof. Antoniego Wierzbińskiego i dr hab. Eweliny Zawiślak, prof AM. Flecista żyjący.

 

EWA MURAWSKA

profesor zwyczajny, pedagog klasy fletu oraz Kierownik Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fletu prof. A. Łęgowskiego, które ukończyła z wyróżnieniem (2003) oraz studiów podyplomowych w Paryżu (2003-2005) w klasie prof. Patricka Gallois, które ukończyła z notą PREMIER PRIX. Była także studentką prof. Hernika Svitzera w Odensie. Poza regularnymi studiami brała udział w kilkudziesięciu kursach mistrzowskich prowadzonych przez najlepszych flecistów naszych czasów.

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, Rządu Polskiego, Rządu Włoskiego, Duńskiego, Francuskiego, Polsko-Niemieckiej Fundacji Kultury, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz wielu fundacji prywatnych. W roku 2006 otrzymała z rąk Ministra Kultury RP prestiżowe stypendium „Młoda Polska”. Została uhonorowana Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Poznania za osiągnięcia artystyczne. Jest także dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych polskich naukowców. W roku 2009 została laureatką konkursu „100 Kreatywnych Talentów Europy” i reprezentowała Polskę na międzynarodowym forum kreatywności w Parlamencie Europejskim Brukseli. W roku 2016 nominowana w konkursie EDUinspirator Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji.

Ewa Murawska jest laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. III nagroda na X. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. F. Kuhlaua w Uelzen (Niemcy, 2003), I nagroda jednomyślnie "Premier Prix l'Unanimite" na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (2005), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bresci (2013). Aktywnie koncertuje jako solistka i kameralistka (m.in. w Polsce, Szwecji, Niemczech, Danii, Grecji, Bułgarii, Islandii, Czechach, na Węgrzech i we Włoszech), m.in. podczas międzynarodowych festiwali. Prowadzi kursy fletowe w Polsce, Niemczech, Grecji, Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii. Zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych oraz akademickich, m.in. w Paryżu, Trómso, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Sieradzu. Brała udział w 45 festiwalach międzynarodowych, była wykonawcą blisko 450 koncertów solowych, kameralnych i symfonicznych. Prowadziła 29 projektów artystycznych o zasięgu międzynarodowym. Wygłosiła wykłady na 56 międzynarodowych konferencjach oraz sympozjach. Prowadziła 31 międzynarodowych projektów naukowych, społecznych i artystycznych.

Jest autorką kilkudziesięciu artykułów w ogólnopolskich czasopismach muzycznych, m.in. Ruchu Muzycznym, czy Twojej Muzie. Nagrała czternaście płyt CD, m.in. z Patrickem Gallois, Sibel Pensel, Pierre-Yves Artaud oraz Áshildur Haraldsdóttir. Jest autorem, redaktorem oraz wspólredaktorem piętnastu publikacji, w tym czterech w języku angielskim oraz zapisie brajlowskim. Jest pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowych Festiwali Fletowych w Poznaniu. Z jej inicjatywy w roku 2016 w Poznaniu powstało Gallois Flute Studio w Poznaniu. Prezes Fundacji Eve&Culture.

 

WIESŁAW SURUŁO

dr hab. Wiesław Suruło w roku 1995 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu Prof. Kazimierza Moszyńskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Prof. Meinharta Niedermayra w Wiedeńskim Konserwatorium. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Meinharta Niedermayra, Petera-Lukasa Grafa oraz kursach orkiestrowych BachAkademie Stuttgart pod kierunkiem Helmutha Rillinga oraz International Orchesterkurs Attergau prowadzonego przez Sir Jehudi Menuhina. Jest laureatem II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w r. 1995 (Kraków), wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w r. 1996 (Bydgoszcz) w kategorii kwintetu dętego i uczestnikiem II Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w r. 1998 (Łódź). Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, dla którego dokonał nagrania wyboru utworów na flet kompozytorów polskich. Dokonał także nagrań dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej, prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Działa aktywnie jako pedagog prowadząc liczne kursy i warsztaty metodyczne. Zasiada w jury wielu konkursów, również tych pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznych.

Brał udział w festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Zakopanem, Festiwal Barok na Spiszu, Przemyska Jesień Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Od roku 1994 jest solistą Opery Krakowskiej, a od roku 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. Wiesław Suruło współpracuje z firmą Wm.S. Haynes jako Haynes Ambassador Clinician.

 

NATALIA JARZĄBEK

Natalia Jarząbek ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr. h. c. Barbary Świątek-Żelaznej, gdzie w latach 2019-2023 była także studentką Szkoły Doktorskiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Wally Hase (Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze) w ramach programu Erasmus +. Uzyskała tytuł magistra matematyki stosowanej, ukończywszy studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku pierwszej flecistki Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz prowadzi zajęcia z przedmiotu „studia orkiestrowe” na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest także artystką japońskiej marki fletów Miyazawa.

691 385 681
Jak do nas trafić?
biuro@polishflutemeeting.eu